MENU

   

Kiedy zdecydować się na klimatyzację w domu?

Za granicą klimatyzacja w domu to wręcz wymóg - większość osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Używa się jej niemalże przez cały rok. Jak wiadomo, wiatrak jest urządzeniem o małej wydajności, więc w przypadku większego metrażu nie sprawdzi się, a będzie generował tylko spore koszty. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie nowoczesna, wielofunkcyjna klimatyzacja. Można liczyć na schładzanie powietrza, ogrzewanie go, a nawet na jonizowanie. Warto pamiętać, że montaż klimatyzacji może zostać przeprowadzony zarówno podczas budowy domu, jak i w już istniejącym budynku.

Kiedy należy pomyśleć o montażu klimatyzacji?

klimatyzator LG na balkonie

Montaż klimatyzacji warto zaplanować już na etapie budowy domu. Można uchronić się w ten sposób przed wieloma trudnościami i dodatkowymi kosztami. Nie będzie trzeba przeprowadzać problematycznych remontów i różnych modernizacji. Z instalacją klimatyzacji nie należy zwlekać, można wykonać ją już podczas rozprowadzania instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Dużym udogodnieniem będzie podłączenie wszystkich rur chłodniczych przed położeniem tynku, to samo dotyczy odprowadzenia skroplin. Można liczyć na ułatwiony montaż zasilania i wszystkich elementów dotyczących sterowania. Jeśli wszystko zostanie wykonane przed wykończeniem obiektu, to wpłynie to pozytywnie na jego estetykę. Klimatyzacja montowana na etapie planowania budowy zapewnia możliwość ukrycia wszystkich szpecących elementów instalacji pod ociepleniem. Podsumowując, jak najwcześniejszy montaż klimatyzacji przekłada się na mniejsze koszty i estetyczniejszy wygląd budynku.

Oczywiście klimatyzacja może zostać zamontowana także w istniejącym już budynku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że uzyskany efekt będzie mniej estetyczny. Samo ułożenie całej instalacji chłodniczej sprawia więcej trudności. Zdecydowanie większym wyzwaniem staje się rozprowadzenie wszystkiego pod tynkiem. Jeszcze trudniejsze będzie umieszczenie klimatyzacji pod sufitem podwieszanym. Wymaga to gruntownego remontu, co pochłania oczywiście sporo czasu i pieniędzy. Jeśli jednak komuś zależy na estetycznych wnętrzach, to bez pracy remontowych niemożliwe stanie się ukrycie wszystkich elementów. Innym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji w specjalnych korytkach. Jest to łatwiejsze i szybsze do wykonania, ale kosztem estetyki. Rozprowadzona w ten sposób instalacja nie prezentuje się zbyt efektownie. Nierzadko konieczne staje się wykonanie pompek skroplin, który słyną z większej awaryjności. Wiąże się to także ze wzrostem kosztów inwestycyjnych, ponieważ wspomniane pompki muszą być systematycznie konserwowane. Czasem możliwe jest przeprowadzenie instalacji przez poddasze. To jak zostanie wykonany montaż klimatyzacji w istniejącym obiekcie zależy w dużym stopniu od warunków technicznych w budynku.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w domu?

klimatyzator lg

Klimatyzacja będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku każdego budynku. Dotyczy to budownictwa zarówno nowego, jak i starego. Klimatyzacja świetnie sprawdzi się w domu i mieszkaniu. Obecnie można liczyć na ogromny wybór urządzeń tego typu. Dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji, oczekiwań i możliwości finansowych. Klimatyzacja kojarzy się głównie ze schładzaniem gorącego powietrza w okresie letnim. Warto jednak wiedzieć, że może ona stanowić uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego. Nie brakuje na rynku urządzeń, które ogrzewają powietrze, zapewniając domownikom komfort termiczny przez cały rok.

Zaletą klimatyzatora jest to, że pozwala na ustawienie optymalnej temperatury, zgodnie z aktualnymi potrzebami i preferencjami. Jest to ekologiczne rozwiązanie. Znika problem z duchotą i przegrzewaniem pomieszczeń. Przekłada się to na komfortowy wypoczynek oraz na poprawę samopoczucia. Korzystanie z klimatyzatora to gwarancja oddychania dobrej jakości powietrzem w domu. Jeśli wybierze się urządzenie z funkcją jonizacji, to pozwoli to uchronić się przed chorobotwórczymi grzybami, bakteriami, pyłkami, elektrosmogiem, ponieważ jony ujemne oczyszczają powietrze. W pomieszczeniach panują optymalne warunki dla urządzeń elektronicznych, obniża się też poziom wilgoci we wnętrzach. Warto mieć również na uwadze to, że zamontowanie klimatyzacji przekłada się na wzrost wartości nieruchomości.